Darts / 【JOKER DRIVER】EXTREME DRAGON FLY 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.5mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
~HEAVY LONG TORPEDO BARREL
A 45mm long Torpedo barrel with a 19.5g barrel.
Combining a new approach with the Joker's signature outline, the Torpedo Barrel provides a solid grip and a comfortable feel when flying.
The main cut is a micro ring cut for a smooth release.
In addition, the forward cut plays an important role in guiding the middle finger and other parts of the body (to check the grip position) without interfering too much.
The length of the cut part is 18.3mm.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 45mm
Maximum diameter:7.5mm
Barrel weight:19.5g
Center of Gravity:Center
Standard:2BA
The color of the package and the specifications of the accessories are subject to change without notice.
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Zero - ZERO - Flight x 3 (1 set)
Zero -ZERO- Shaft x 3 (1 set)
Tips x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.19 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )