Darts / 【K.D.S】Beginner Series Spear
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | KDS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
Expected at JPY 159.48 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/22 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Taiwan manufacturer K.D.S
Close to Japan in distance and way of thinking.
A barrel manufacturer born from Taiwan's unique ideas.
From the hearing of many Taiwanese players.
K.D.S has a lineup of models with both function and design.
[beginner SERIES contradiction]
This beginner SERIES is a traditional Chinese weapon.
This model has the name of the traditional weapon of China, the pike.
The shape of the barrel is easy to grip and the simple double ring cut makes the barrel easy to throw.
Although it is titled as the beginner series, it is a barrel that can be used for a long time from beginners to advanced players.
This is a barrel that you can use until you get the hang of it and beat the experts.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length:42.0mm
Maximum Diameter:7.2mm
Barrel Weight:16.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.55 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.35 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 124.14 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.60 )