Darts / 【K.D.S】K Series ALADDIN Andy Tan model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | KDS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
Expected at JPY 159.48 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/22 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Taiwan manufacturer K.D.S
Close to Japan in distance and way of thinking.
A barrel manufacturer born from Taiwan's unique ideas.
From the hearing of many Taiwanese players.
K.D.S has a lineup of models with both function and design.
K SERIES ALADDIN
The first model for Andy Tan, the official player of K.D.S Singapore.
The color coating is eye-catching, but it is very simple to make.
The micro cut that has been exquisitely arranged through many prototypes
Gives absolute peace of mind to the fingertips of the user.
It has become the finish recommended for those who want to hold the center of gravity firmly.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 40.0mm
Maximum diameter:7.2mm
Barrel Weight:16.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.55 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.35 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 124.14 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.60 )