Darts / 【K.D.S】D Series WARRIOR Abby Tay model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | KDS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 46.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.3g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
Expected at JPY 159.48 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/22 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Taiwan manufacturer K.D.S
Close to Japan in distance and way of thinking.
A barrel manufacturer born from Taiwan's unique ideas.
From the hearing of many Taiwanese players.
K.D.S has a lineup of models with both function and design.
[K SERIES 軒轅]
This D series WARRIOR is
K.D.S Singapore player Abby Tay's model.
The simple cut configuration is conscious of the placement that can be accepted by everyone.
The grip area is clear and encourages the same action with every throw.
The micro cut in the front is made for players who have their fingertips along the front.
It further enhances the stability of the grip.
After repeated trial and error, the final weight was 17.3g.
The K.D.S barrel designer has been studying the Japanese manufacturers
You can enjoy the feeling of fit.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:46.0mm
Maximum diameter:6.4mm
Barrel Weight:17.3g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.55 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.35 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 124.14 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.60 )