Darts / 【TRIPLEIGHT】AXEBEC2 Air type-B Akihiko Owaku Model 2BA 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Micro Cut , Multifaceted Cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Akihiko Owaku's "Ideal Straight" has been further sharpened with DLC coating and lightly released.
TRIPLEIGHT "XEBEC2 Air" type-A& type-B OWAKU AKIHIKO MODEL
2g lighter than XEBEC2.
Evolution to raise the speed and extension of swinging out one step while retaining a sense of torque.
XEBEC, freed from weight, cuts through the air faster, sharper, and freer.
A new XEBEC style "Air" is born.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 51.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity: Rear
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Akihiko Owaku Model Items
-
TRIPLEIGHT
effort4 type-B plain Akihiko Owaku Model 2BA 20.0gJPY 12,800 ( USD 80.14 )
-
DYNASTY×L-Flight
PRO Akihiko Owaku Model ver.2 Shape Black×SilverJPY 880 ( USD 5.50 )
-
TRIPLEIGHT
"effort" Akihiko Owaku Model 2BAJPY 14,800 ( USD 92.66 )
-
TRIPLEIGHT
effort light Akihiko Owaku Model PRODUCTJPY 9,799 ( USD 61.35 )
-
DYNASTY×L-Flight
PRO Akihiko Owaku Model ver.2 Shape White×BlackJPY 880 ( USD 5.50 )
-
TRIPLEIGHT
effort4 type-A DLC Akihiko Owaku Model 2BA 19.5gJPY 14,800 ( USD 92.66 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.58 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.64 )