Darts / 【UNICORN】Ayano Shiobara Model Moon
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | unicorn |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Moon: "Ayano Shiobara's first model with quiet brilliance and solid stability.
Ayano Shiobara's first model "Moon" was born in her image.
The "Moon" is quiet like the moon, and has the stability to capture the target with certainty. The design emphasizes balance to support delicate control and reproducible flight.
Weight: 18.0g
18.0g weight is designed to be both light and stable.
The 18.0g setting is both light and stable, enabling smooth swing and supporting natural throws that do not rely on force.
Overall length: 42.0mm
Compact overall length for easy grip positioning and stable form.
Maximum diameter: 7.0mm
Moderately thick design creates a sense of secure hold and reduces blurring at the time of release. The rod can be flown straight to the target line.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.58 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.64 )