Darts / 【MIRARCH】Realign Neo Type1 torpedo Yukina Chiba devise
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | mirrored edge |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The "Realign Torpedo," a model devised by Yukina Chiba, has been redesigned with a new balance of length, weight, and maximum diameter, and is now available as the Neo series with even higher operability.
From the previous model
Overall length -2mm
Weight -2g
Maximum diameter -0.2mm
Sharper and more balanced for easier swinging.
THE Torpedo shape, which utilizes Realign's unique distinct taper, has been retained, and an ARCH cut has been adopted to prevent wear over long periods of use.
In addition, a thicker ring cut has been placed as a sub-cut.
The design allows the user to fly light and yet powerful, simply by "gently gripping" the tapered portion.
We are confident that this is a must-have for all Torpedo enthusiasts and players who are looking for a good release.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.8mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Yukina Chiba Model Items
-
L-Flight×DYNASTY
PRO Yukina Chiba Model ver.5 YUKINA Shape PurpleJPY 900 ( USD 5.63 )
-
DYNASTY
A-FLOW"I'LL 80"CHIBA YUKINA ModelJPY 8,479 ( USD 53.08 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINEI'LL IV YUKINA CHIBA MODEL 18gJPY 15,800 ( USD 98.92 )
-
L-Flight×DYNASTY
PRO Yukina Chiba Model ver.5 YUKINA Shape WhiteJPY 900 ( USD 5.63 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINEI'LL V REVA YUKINA CHIBA MODEL 17gJPY 16,800 ( USD 105.18 )
-
MIRARCH
Realign torpedo Yukina Chiba deviseJPY 12,800 ( USD 80.14 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.58 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.64 )