Darts / 【TRiNiDAD】RAUL Yasuyoshi Matsumoto Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , delta cut , Vertical Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 46.5mm |
| Weight (barrel Only) | 22.5g |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The cut configuration is designed to reduce the release release and make it easier to apply rotation to the darts.
Yasuyoshi Matsumoto's first RAUL model.
Long Torpedo design at 46.5mm.
The main grip section has a strong delta cut with a dot cut to reduce release slippage and make it easier to apply rotation to the darts.
The front section also has a double ring cut with a vertical cut to feel a stronger grip throughout the barrel.
The soft model weighs 21.5g and the steel model weighs 22.5g, giving it a solid weight as well.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 46.5mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 22.5g
Standard: Steel
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Yasuyoshi Matsumoto Model Items
-
Fit Flight Air
Yasuyoshi Matsumoto Model ver.3 Standard Black S-DARTS LimitedJPY 970 ( USD 6.07 )
-
Fit Flight Air
Yasuyoshi Matsumoto Model ShapeJPY 970 ( USD 6.07 )
-
Fit Flight Air
Yasuyoshi Matsumoto Model StandardJPY 970 ( USD 6.07 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Yasuyoshi Matsumoto Black XLJPY 4,500 ( USD 28.17 )
-
TRiNiDAD
RAUL Yasuyoshi Matsumoto Model SteelJPY 13,200 ( USD 82.64 )
-
COSMODARTS
REGULUS Yasuyoshi Mathumoto ModelJPY 17,600 ( USD 110.19 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.58 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.64 )