Darts / 【MIRARCH】Realign Neo Type2 Straight Yukina Chiba devise
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | mirrored edge |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The "Realign Straight" model devised by Yukina Chiba has been redesigned with a new overall length and weight balance, and is now available as the Neo series with even greater stability.
From the previous model
Length -3mm
Weight +1.5g
While maintaining the maximum diameter of 6.8mm, the overall length was reduced and the weight was adjusted to 20.0g.
The new model is easier to push out and has a straighter and less shaky balance.
The ARCH cut, the main cut of Realign, is combined with a thicker ring cut to improve the sense of security when gripping.
This design allows the user to feel the transfer of power more directly.
This is an easy-to-handle grip for players who want to push out firmly and for users who seek a sense of weight.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Yukina Chiba Model Items
-
L-Flight×DYNASTY
PRO Yukina Chiba Model ver.5 YUKINA Shape PurpleJPY 900 ( USD 5.63 )
-
DYNASTY
A-FLOW"I'LL 80"CHIBA YUKINA ModelJPY 8,479 ( USD 53.08 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINEI'LL IV YUKINA CHIBA MODEL 18gJPY 15,800 ( USD 98.92 )
-
L-Flight×DYNASTY
PRO Yukina Chiba Model ver.5 YUKINA Shape WhiteJPY 900 ( USD 5.63 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINEI'LL V REVA YUKINA CHIBA MODEL 17gJPY 16,800 ( USD 105.18 )
-
MIRARCH
Realign torpedo Yukina Chiba deviseJPY 12,800 ( USD 80.14 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.58 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.64 )